....Noyabrın 27-də Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə təsadüf edən Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının növbəti ildönümü ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbirdə Mərkəzi Seçki Komissiyasının əməkdaşları iştirak edib.
....Əvvəlcə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin, habelə respublikamızın ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə şəhidlik zirvəsinə ucalmış və xidməti vəzifələri yerinə yetirərkən həlak olmuş şəhidlərimizin xatirəsi yad olunub.
....Tədbiri giriş sözü ilə açan MSK sədri Əjdər Əliyev dahi şəxsiyyətin müstəqil dövlətimizin qurulmasında və inkişafında müstəsna xidmətlərini, onun zəngin siyasi irsini, dövlət idarəçilik təcrübəsinin əhəmiyyətini qeyd edərək bildirib ki, müstəqillik dövründə ilk dəfə Mərkəzi Seçki Komissiyası Naxçıvan Muxtar Respublikası xalq deputatları seçkilərinin keçirilməsi məqsədilə 24 dekabr 1991-ci il tarixdə ümummilli lider Heydər Əliyevin imzası ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Rəyasət heyətinin qərarı əsasında yaradılmışdır.
....Vurğulanıb ki, ötən əsrin doxsanıncı illərində Azərbaycanın və Naxçıvan Muxtar Respublikasının deputatı kimi fəaliyyət göstərən görkəmli dövlət xadimi Naxçıvan parlamentində təkcə Naxçıvan üçün yox, bütün Azərbaycan üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən, siyasi həyatın demokratikləşməsi prosesinə təkan verən qərarların qəbul edilməsinə nail oldu. Sonrakı mərhələdə Ümummilli Lider Naxçıvandan başladığı xilaskarlıq missiyasını Bakıda, bütün ölkə miqyasında davam etdirdi.
....Sonra MSK əməkdaşı Səadət Əsgərovanın MSK-nın yaranma tarixi və fəaliyyət ilə bağlı məruzəsi dinlənilib.

On November 27, an event was held in connection with the next anniversary of the Central Election Commission of the Nakhchivan Autonomous Republic, which coincided with the 100th anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev. Employees of the Central Election Commission participated in the event.
First of all, the national leader of our people, Heydar Aliyev, as well as our martyrs who rose to the height of martyrdom in the battles for the territorial integrity of our republic and died while performing their official duties, were commemorated.
CEC Chairman Ajdar Aliyev, who opened the event with his opening speech, noted the exceptional services of the genius in the establishment and development of our independent state, his rich political heritage, the importance of state management experience, and said that for the first time during the period of independence, the Central Election Commission of the People's Deputies of the Nakhchivan Autonomous Republic was established on December 24, 1991 with the signature of the national leader Heydar Aliyev based on the decision of the Presidium of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic.
It was emphasized that in the nineties of the last century, the outstanding statesman, who acted as a deputy of Azerbaijan and Nakhchivan Autonomous Republic, succeeded in making decisions in the parliament of Nakhchivan that were vital not only for Nakhchivan, but for the whole of Azerbaijan, which stimulated the process of democratization of political life. At the next stage, the National Leader continued the rescue mission that he started in Nakhchivan in Baku and throughout the country.