...Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 2014-cü il 19 dekabr tarixli "Muzeylərlə əlaqələrin daha da gücləndirilməsi haqqında” Sərəncamına uyğun olaraq Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının muzeylərə kollektiv gedişi davam etdirilir.Avqustun 27-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının əməkdaşları Hüseyn Cavidin ev-muzeyi və xatirə kompleksini ziyarət ediblər.
...Muzeyin bələdçisi məlumat verərək bildirib ki, Azərbaycanın görkəmli filosof-şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin ev muzeyi onun anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə ümummilli lider Heydər Əliyevin imzaladığı 1981-ci il 21 iyul tarixli qərara əsasən yaradılmışdır.
...Muzeyin fondunda 9 mindən yuxarı eksponat qorunub saxlanılır ki, hazırda bu eksponatların 500-ə yaxını ekspozisiyada nümayiş etdirilir. Muzeydə ədibin həyat və fəaliyyətini əks etdirən fotoşəkillər, əsərlərinin ilk nəşrləri, üzərində şairin avtoqrafı olan əsərlər, tamaşaya qoyulmuş dram əsərlərinin afişa və proqramları, müxtəlif xatirə və ev əşyaları, şairin oğlu Ərtoğrol Cavidin və qızı Turan xanımın əsərləri, Hüseyn Cavid haqqında müxtəlif dövrlərdə nəşr olunmuş kitablar görkəmli ədibin həyat və yaradıcılığı barədə dolğun təəssürat yaradır.
...“Matəm otağı” adlanan otaqda Hüseyn Cavidin Sibirdə olan məzarının axtarılıb tapılmasını əks etdirən fotolar və divardakı taxçada şairin Sibirdəki qəbrindən götürülmüş torpaq nümayiş olunur. Bildirilib ki, otağın çıxışında sərgilənən və 1936-cı ildə çəkilmiş ailəvi fotoşəkil Cavidlər ailəsinin axırıncı xatirə şəklidir.
...Muzeyi ziyarət zamanı kollektivə bildirilib ki, böyük ədibin xatirəsinin əbədiləşdirilməsində, onun zəngin irsinin qorunub saxlanılmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz rolu, misilsiz xidmətləri olub. Represiya qurbanı olan şairin nəşinin 1982-ci ilin noyabr ayında uzaq Sibirdən doğma yurduna - Naxçıvana gətirilməsi ulu öndər Heydər Əliyevin Hüseyn Cavid yaradıcılığına, o cümlədən, Azərbaycan ədəbiyyatına göstərdiyi diqqətin, təəssübkeşliyin növbəti göstəricisi və nümunəsidir. 1996-cı ildə Naxçıvan şəhərində görkəmli dramaturqun məzarı üzərində əzəmətli məqbərə ucaldılıb.

In accordance with the Decree of the Chairman of the  Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic dated December 19, 2014 "On further strengthening of relations with museums", the collective visit of the Central Election Commission (CEC) of Nakhchivan Autonomous Republic to museums continues.
On August 27, employees of the Central Election Commission of Nakhchivan Autonomous Republic visited Huseyn Javid's House-Museum and Memorial Complex.
The museum guide gave information and said that the home museum of the famous philosopher-poet and dramatist of Azerbaijan Huseyn Javid was established on the occasion of the 100th anniversary of his birth based on the decision signed by national leader Heydar Aliyev on July 21, 1981. More than 9,000 exhibits are kept in the fund of the museum, and about 500 of these exhibits are currently on display. In the museum, there are photographs depicting the writer's life and activities, first editions of his works, works with the poet's autograph on them, posters and programs of staged drama works, various memorabilia and household items, works of the poet's son Ertogrul Javid and his daughter Turan Khanum, published in different periods about Huseyn Javid. the books create a full impression of the life and work of the outstanding writer.
In the room called "mourning room", photos depicting the search for Huseyn Javid's grave in Siberia are displayed, and in a niche on the wall, soil taken from the poet's grave in Siberia is displayed. It was reported that the family photo taken in 1936 exhibited at the exit of the room is the last memorial photo of the Javid family. During the visit to the museum, the CEC staff was told that the national leader Heydar Aliyev had an invaluable role and unparalleled services in perpetuating the memory of the great writer and preserving his rich heritage. Bringing the corpse of the poet, who was a victim of repression, from distant Siberia to his native land - Nakhchivan in November 1982 is another indicator and example of the great leader Heydar Aliyev's attention and zealotry towards Huseyn Javid's work, including Azerbaijani literature. In 1996, a magnificent mausoleum was erected over the grave of a prominent playwright in the city of Nakhchivan.