....Mayın 11-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının akt zalında Mərkəzi Seçki Komissiyasının və muxtar respublikada fəaliyyət göstərən dairə seçki komissiyalarının əməkdaşları üçün “Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət qurumlarında informasiya təhlükəsizliyi” mövzusunda seminar keçirilib.
....Seminarı giriş sözü ilə açan Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Əjdər Əliyev bildirdi ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 6 aprel tarixli 93 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət qurumlarında informasiya təhlükəsizliyinin təminatı üzrə Nümunəvi Təlimat”da dövlət qurumlarında informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, o cümlədən korporativ informasiya məkanında potensial təhdidlərə qarşı qabaqlayıcı tədbirlər öz əksini tapıb. Bununla yanaşı təlimatda dövlət qurumlarında informasiya təhlükəsizliyinin təşkili və təmini qaydaları, habelə struktur bölmələr və əməkdaşlar üçün informasiya təhlükəsizliyi sahəsində məcburi tələblər müəyyənləşdirilib. Bundan başqa, Naxçıvan Muxtar Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 6 aprel tarixli 93 nömrəli Qərarı əsasında Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyası “Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasında informasiya təhlükəsizliyinin təminatı üzrə” Təlimatı hazrılayıb təsdiq etmişdir.
....Təlimatla bağlı tədbir iştirakçılarına məlumat verən MSK sədri qeyd etdi ki, tələblərdə təhkim olunan rabitə vasitələrindən, informasiya daşıyıcılarından, kompüterdən, daxili şəbəkə və internetdən xidməti zərurətdən kənar məqsədlər üçün istifadə etmək, şəxsi məlumatları təhkim olunan kompüterə köçürmək, şəxsi istifadədə olan rabitə xətlərini icazəsiz başqa qurğulara birləşdirmək, habelə qanunazidd və zərərli proqram təminatlarından, razılaşdırılmamış VPN xidmətlərindən istifadə yolverilməz hesab olunur.
....Daha sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının əməkdaşları Elnur Əliyev və Ramil Sadiqov tərəfindən slayd vasitəsilə Nümunəvi Təlimat barəsində ətraflı məlumat verilib.
....Diqqətə çatdırılıb ki, Nümunəvi Təlimatda nəzərdə tutulmuş informasiya təhlükəsizliyinin təminatı barədə tələblərin pozulmasına yol vermiş hər bir əməkdaş qanunvericiliklə müəyyən edilmiş qaydada məsuliyyət daşıyır.

....A seminar on “Information security in state bodies of Nakhchivan Autonomous Republic” was held on May 11 in the assembly hall of the Central Election Commission (CEC) of Nakhchivan Autonomous Republic for the employees of the Central Election Commission and Constituency Election Commissions in the Autonomous Republic.
....Opening the seminar, the chairman of the Central Election Commission of Nakhchivan Autonomous Republic Ajdar Aliyev stated that the “Model Instruction on ensuring information security in government agencies of Nakhchivan Autonomous Republic” approved by the Resolution No. 93 of the Cabinet of Ministers of Nakhchivan Autonomous Republic dated April 6, 2022 provides for information security in government agencies, as well as preventive measures against potential threats reflected. In addition, the instructions define the rules for organizing and ensuring information security in government agencies, as well as mandatory requirements for structural units and employees in the field of information security. Furthermore, based on the ....Decision No. 93 of the Cabinet of Ministers of Nakhchivan Autonomous Republic dated April 6, 2022, the Central Election Commission of Nakhchivan Autonomous Republic developed and approved the Instruction “On ensuring information security in the Central Election Commission of Nakhchivan Autonomous Republic”.
....Informing the participants of the event, the CEC chairman noted that  the use of communication means, information carriers, computer, intranet and internet for non-necessary purposes, transfer of personal data to the attached computer, connection of  personal communication lines to other devices without permission, as well as illegal and malicious software, unauthorized VPN services use is considered unacceptable.
....Then, the employees of the Central Election Commission Elnur Aliyev and Ramil Sadigov gave detailed information about the Model Instruction through a slide. It was noted that any employee who violates the requirements for information security provided for in the Model Instruction is liable in accordance with the law.