Mayın 22-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin yaz sessiyasının növbəti plenar iclası keçirilib.
İclasın gündəliyinə 2 məsələ - “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə seçkilər haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Naxçıvan Muxtar Respublikası Qanununun layihəsi (birinci oxunuş) və “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 2023-cü il büdcəsinin icrası haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikası Qanununun layihəsi (birinci oxunuş) daxil edilib.
Ali Məclisin sədr müavini Anar İbrahimov gündəlikdə duran birinci məsələ - Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə seçkilər haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Naxçıvan Muxtar Respublikası Qanun layihəsinin birinci oxunuşda müzakirəsi ilə bağlı qeyd edib ki, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə seçkilər haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qanununun Azərbaycan Respublikasının Seçki Məcəlləsinə, “Media haqqında”, “Sərhəd mühafizə orqanları haqqında”, “Qeyri-hökumət təşkilatları (ictimai birliklər və fondlar) haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarının müvafiq müddəalarına uyğunlaşdırılmasının aparılması, seçki komissiyalarının fəaliyyətinin şəffaflığının, operativliyinin, peşəkarlığının artırılması məqsədi ilə müvafiq qanunda dəyişikliklər edilməsi barədə qanun layihəsi hazırlanıb, deputatlara paylanılıb. Layihə Hüquq siyasəti komitəsinin 20 may 2024-cü il tarixli iclasında komitənin sədr və üzvlərinin, həmçinin, Ali Məclis Aparatının və Mərkəzi Seçki Komissiyasının nümayəndələrinin iştirakı ilə müzakirə olunub.
Ali Məclisin Hüquq siyasəti komitəsinin sədri İsmayıl Qəribli Qanun layihəsi ilə bağlı məlumat verib və təmsil etdiyi komitənin rəyini bildirib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Əjdər Əliyev bildirib ki, “Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinə seçkilər haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qanununa sonuncu əlavə və dəyişiklik 2015-ci il tarixdə edilib. Azərbaycan Respublikasında seçki prosesini tənzimləyən və əlaqəli normativ hüquqi aktlarda edilmiş əlavə və dəyişikliklər müvafiq qanuna əlavə və dəyişikliklər edilməsini zəruri edir. Bu məqsədlə “Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinə seçkilər haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qanununa bir sıra əlavə və dəyişikliklərin həyata keçirilməsi təklif edilib.
Məsələ ilə əlaqədar müzakirələr zamanı deputat Yeganə Məmmədova sual və fikirlərini səsləndirib.
Ali Məclis Aparatının Qanunvericilik və hüquq məsələləri şöbəsinin müdiri Cəlil Rüstəmov qanun layihəsi barədə müvafiq qurumların rəy və təkliflərini diqqətə çatdırıb.
Sonra “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə seçkilər haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qanununda dəyişiklik edilməsi barədə” Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qanunu səsə qoyularaq birinci oxunuşda qəbul olunub.
Gündəlikdə duran ikinci məsələnin - “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 2023-cü il büdcəsinin icrası haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikası Qanununun layihəsinin birinci oxunuşda müzakirəsi zamanı Ali Məclisin sədr müavini qeyd edib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Konstitusiyasına əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Nazirlər Kabineti muxtar respublikanın büdcəsini icra edir. “Büdcə sistemi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müvafiq maddələrinə uyğun olaraq 2024-cü il tarixində “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 2023-cü il büdcəsinin icrası haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikası Qanununun layihəsi Nazirlər Kabineti tərəfindən Ali Məclisə təqdim olunub. Qanun layihəsi deputatlara paylanılıb, bundan başqa 16 may 2024-cü il tarixdə Ali Məclisin rəsmi internet saytında yerləşdirilərək ictimai müzakirəyə çıxarılıb. Layihə İqtisadi siyasət komitəsinin 18 may 2024-cü il tarixli iclasında komitənin sədr və üzvlərinin, həmçinin Ali Məclis və Nazirlər Kabineti Aparat nümayəndələrinin iştirakı ilə müzakirə olunub.
Ali Məclisin İqtisadi siyasət komitəsinin sədri İsa İsayev qanun layihəsi barədə məlumat verib və təmsil etdiyi komitənin rəyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının auditoru, Hesablama Palatasının Naxçıvan Muxtar Respublikası üzrə İdarəsinin rəisi Hafiz İsmayılbəyli Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının Naxçıvan Muxtar Respublikasının 2023-cü il büdcəsinin icrasının təhlilinə dair analitik fəaliyyət üzrə auditor hesabatı diqqətə çatdırıb.
Qanun layihəsi barədə Naxçıvan Muxtar Respublikası maliyyə nazirinin müavini, nazir vəzifələrini müvəqqəti icra edən Həsən İsmayılov məlumat verib.
Gündəlikdə duran məsələnin müzakirəsi zamanı deputatlardan Hüseyn Bağırsoylu, Ehtimad Məmmədov, Elman Cəfərli və Əmir Babayev sual, fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Anar İbrahimov qeyd edib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının 2023-cü il büdcəsinin icrası ilə bağlı müzakirələrin keçirilməsi həm forma, həm də mahiyyət etibarilə Ali Məclisin təcrübəsində bir ilkdir. İclasda Hesablama Palatasının auditor hesabatının təqdim olunması büdcə inzibatçılığı, bütövlükdə, şəffaflıq və hesabatlılıq üçün mühüm addımdır.
Sonda deputatlar tərəfindən səsləndirilən suallara Naxçıvan Muxtar Respublikası maliyyə nazirinin müavini, nazir vəzifələrini müvəqqəti icra edən Həsən İsmayılov və Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının auditoru,, Hesablama Palatasının Naxçıvan Muxtar Respublikası üzrə İdarəsinin rəisi Hafiz İsmayılbəyli aydınlıq gətirib, fikirlərə münasibət bildiriblər.
İclasda “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 2023-cü il büdcəsinin icrası haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qanunu səsə qoyularaq birinci oxunuşda qəbul olunub.

On May 22, the next plenary meeting of the spring session of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic was held.
2 items on the agenda of the meeting - the draft of the Law of the Autonomous Republic of Nakhchivan "On Amendments to the Law of the Autonomous Republic of Nakhchivan "On Elections to the Supreme Assembly of the Autonomous Republic of Nakhchivan" (first reading) and the draft of the Law of the Autonomous Republic of Nakhchivan "On the Implementation of the 2023 Budget of the Autonomous Republic of Nakhchivan" ( first reading) was included.
Deputy Chairman of the Supreme Assembly Anar Ibrahimov noted that the first issue on the agenda - "On the amendment of the Law of the Nakhchivan Autonomous Republic" on the elections to the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic" in the first reading of the draft law of the Nakhchivan Autonomous Republic, noted that "On the elections to the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic" Alignment of the Law of the Nakhchivan Autonomous Republic with the Election Code of the Republic of Azerbaijan, "On Media", "On Border Guard Bodies", "On Non-Governmental Organizations (Public Unions and Funds)" and relevant provisions of the Law of the Republic of Azerbaijan. A draft law on changes in the relevant law was prepared and distributed to deputies. The project was discussed at the meeting of the Legal Policy Committee on May 20, 2024 with the participation of the chairman and members of the committee, as well as representatives of the Supreme Assembly Office and the Central Election Commission.
Chairman of the Legal Policy Committee of the Supreme Assembly, Ismayil Garibli, gave information about the draft law and expressed the opinion of the committee he represents.
Chairman of the Central Election Commission of the Nakhchivan Autonomous Republic Ajdar Aliyev said that the last addition and amendment to the Law of the Nakhchivan Autonomous Republic "On Elections to the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic" was made in 2015. Additions and changes made to the normative legal acts regulating the election process in the Republic of Azerbaijan make it necessary to make additions and changes to the relevant law. For this purpose, it was proposed to implement a number of additions and changes to the Law of the Nakhchivan Autonomous Republic "On Elections to the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic".
During the discussions on the issue, MP Yegana Mammadova voiced her questions and opinions.
Jalil Rustamov, Head of the Legislation and Legal Affairs Department of the Supreme Assembly Office, brought to attention the opinions and proposals of relevant institutions on the draft law.
Then the Law of the Nakhchivan Autonomous Republic "On Amendments to the Law of the Nakhchivan Autonomous Republic on Elections to the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic" was voted and adopted in the first reading.
During the discussion of the second issue on the agenda - "On implementation of the 2023 budget of the Nakhchivan Autonomous Republic" in the first reading of the draft Law of the Nakhchivan Autonomous Republic, the deputy chairman of the Supreme Assembly noted that the Cabinet of Ministers of the Nakhchivan Autonomous Republic implements the budget of the autonomous republic according to the Constitution of the Nakhchivan Autonomous Republic. In 2024, in accordance with the relevant articles of the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Budget System", the draft Law of the Nakhchivan Autonomous Republic "On the implementation of the 2023 budget of the Nakhchivan Autonomous Republic" was submitted to the Supreme Assembly by the Cabinet of Ministers. The draft law was distributed to the deputies, and on May 16, 2024, it was placed on the official website of the Supreme Assembly and brought out for public discussion. The project was discussed at the meeting of the Economic Policy Committee on May 18, 2024 with the participation of the chairman and members of the committee, as well as representatives of the Supreme Assembly and the Cabinet of Ministers.
Isa Isayev, Chairman of the Economic Policy Committee of the Supreme Assembly, informed about the draft law and drew attention to the opinion of the committee he represents.
Auditor of the Accounting Chamber of the Republic of Azerbaijan, head of the Department of the Accounting Chamber for the Nakhchivan Autonomous Republic, Hafiz Ismayilbeyli, brought to attention the auditor's report on the analytical activity of the Accounting Chamber of the Republic of Azerbaijan on the analysis of the implementation of the 2023 budget of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Hasan Ismayilov, deputy minister of finance of the Nakhchivan Autonomous Republic, acting minister, informed about the draft law.
During the discussion of the issue on the agenda, Huseyn Bagirsoylu, Ehtimad Mammadov, Elman Jafarli and Amir Babayev voiced their questions, opinions and suggestions.
In the end, Hasan Ismayilov, Deputy Minister of Finance of the Nakhchivan Autonomous Republic, acting minister, and Hafiz Ismayilbeyli, auditor of the Accounts Chamber of the Republic of Azerbaijan, head of the Department of the Accounts Chamber of the Nakhchivan Autonomous Republic clarified the questions and expressed their views.
At the meeting, the Law of the Nakhchivan Autonomous Republic "On the implementation of the 2023 budget of the Nakhchivan Autonomous Republic" was voted and adopted in the first reading.