....Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günü münasibətilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasında tədbir keçirilib.
....Tədbirdə Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Çingiz Həsənli, Komissiya üzvləri və aparatın əməkdaşları iştirak ediblər.
....Əvvəlcə tədbir iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərindəki abidəsini ziyarət edərək abidə önünə gül dəstələri qoyub daha sonra muzeylə tanış olublar.
....Sonra tədbirdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin xatirəsi ehtiramla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib.
....Tədbiri giriş sözü ilə Komissiyanın sədri Çingiz Həsənli açaraq, ümummilli liderin Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsində və demokratik dəyərlərin bərqərar olmasında oynadığı mühüm rolu vurğulayıb. O, Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən islahatların ölkəmizin siyasi sistemi və seçki institutlarının formalaşmasında əhəmiyyətli yer tutduğunu qeyd edərək, bu strateji xəttin bu gün də uğurla davam etdirildiyini bildirib.
....Sonda Ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.

....On the occasion of the birthday of National Leader Heydar Aliyev, a commemorative event was held at the Central Election Commission of the Nakhchivan Autonomous Republic.
....The event was attended by the Chairman of the Central Election Commission, Mr. Chingiz Hasanli, members of the Commission, and staff of the Secretariat.
....To begin the program, the participants visited the monument of the National Leader in the city of Nakhchivan, laid flowers in front of the statue, and then familiarized themselves with the museum dedicated to Heydar Aliyev's legacy.
....Following this, the memory of the Great Leader Heydar Aliyev and the martyrs of Azerbaijan was honored with deep respect. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was solemnly played.
....Opening the event with an introductory speech, Chairman of the Commission Mr. Chingiz Hasanli highlighted the invaluable contributions of the National Leader to the strengthening of Azerbaijan’s independence and the establishment of democratic values. He emphasized that the reforms implemented under Heydar Aliyev’s leadership played a pivotal role in shaping the political system and electoral institutions of the country. Mr. Hasanli further noted that this strategic direction is being successfully continued today.
....The event concluded with the screening of a video presentation reflecting the life and political legacy of National Leader Heydar Aliyev.