....Aprelin 28-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Şahmat Mərkəzində Mərkəzi Seçki Komissiyası və muxtar respublikada fəaliyyət göstərən dairə seçki komissiyalarının əməkdaşları arasında Ümummili Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş şahmat yarışı keçirilib.
....Açılış mərasimində Ulu Öndərin əziz xatirəsi, eləcə də Azərbaycanın müstəqilliyi və azadlığı uğrunda canından keçmiş şəhidlərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Yarışda Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyası və muxtar respublikada fəaliyyət göstərən dairə seçki komissiyaların əməkdaşları iştirak edib.
....Daha sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının akt zalında qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimində çıxış edən Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Əjdər Əliyev yarış iştirakçılarını salamlayaraq bildirib ki, yarış Azərbaycanda şahmatın indiki səviyyəyə çatmasında müstəsna xidmətləri olmuş Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə həsr edilib. Azərbaycana rəhbərlik etdiyi uzun illər ərzində Ümummilli Lider idmanın inkişafına daim böyük qayğı göstərib və məhz onun təşəbbüsü ilə respublikamızın şəhər və rayonlarında çoxsaylı uşaq-gənclər şahmat məktəbləri istifadəyə verilib, ölkəmizdə güclü şahmat məktəbi yaradılıb. Bu proses indi də davam edir və şahmatın inkişafı dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzindədir. Dövlət tərəfindən göstərilən qayğı Azərbaycan şahmatçılarının beynəlxalq yarışlarda yeni qələbələr qazanmalarına zəmin yaradır. Ötən onilliklər ərzində Avropa, dünya çempionatlarında və bir sıra digər mötəbər turnirlərdə iştirak edən idmançılarımız böyük uğurlar əldə ediblər.
....Yarışın mükafatlandırma mərasimində 1-ci yerin qalibi Məmmədov Babək, 2-ci yerin qalibi Əsgərov Niyaz və 3-cü yerin qalibi Qədimov Əli fəxri fərman və hədiyyələrlə mükafatlandırılıblar. Mükafatları Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Əjdər Əliyev təqdim edib.

On April 28, organized by the Central Election Commission of the Nakhchivan Autonomous Republic, a chess competition dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held at the Nakhchivan Chess Center between the employees of the Central Election Commission and the constituency election commissions operating in the autonomous republic.
At the opening ceremony, the dear memory of the Great Leader, as well as the souls of the martyrs who died for the independence and freedom of Azerbaijan, were commemorated with a minute of silence. Employees of the Central Election Commission of Nakhchivan Autonomous Republic and regional election commissions operating in the autonomous republic took part in the competition.
Later, in the assembly hall of the Central Election Commission, the chairman of the Central Election Commission of the Nakhchivan Autonomous Republic, Ajdar Aliyev, who spoke at the ceremony of awarding the winners, greeted the participants of the competition and said that the competition was dedicated to the dear memory of Great Leader Heydar Aliyev, who had exceptional services in reaching the current level of chess in Azerbaijan. During the many years he led Azerbaijan, the National Leader always paid great attention to the development of sports, and it was on his initiative that many children and youth chess schools were opened in the cities and regions of our republic, and a strong chess school was established in our country. This process continues even now, and the development of chess is always in the center of attention of the head of state Mr. Ilham Aliyev. The care provided by the state creates a foundation for Azerbaijani chess players to win new victories in international competitions. During the past decades, our athletes who participated in the European and world championships and a number of other prestigious tournaments have achieved great success.
At the awarding ceremony of the race, the winner of the 1st place, Mammadov Babek, the winner of the 2nd place, Askerov Niyaz, and the winner of the 3rd place, Gadimov Ali, were awarded with honorary certificates and gifts. The awards were presented by the Chairman of the Central Election Commission, Ajdar Aliyev.