Martın 3-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının akt zalında komissiyanın yeni veb-saytının təqdimat mərasimi keçirilib. Bu münasibətlə keçirilən tədbiri giriş sözü ilə açan Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Əjdər Əliyev Naxçıvan Muxtar Respublikasında aparılan çoxşaxəli dinamik inkişaf haqqında çıxış edərək bildirib ki, muxtar respublikada infrastrukturun yenilənməsi, müasir müəssisələrin, yeni iş yerlərinin yaradılması istiqamətində sistemli tədbirlərin həyata keçirilməsi uzunmüddətli və hərtərəfli inkişaf konsepsiyasının reallaşdırılmasına əsaslı töhfələr verib. Bu gün çoxşaxəli iqtisadiyyatın formalaşdırılması istiqamətində məqsədyönlü islahatların aparılması, mühüm əhəmiyyətə malik dövlət proqramlarının reallaşdırılması nəticəsində muxtar respublika sosial-iqtisadi inkişaf baxımından ölkəmizdə liderliyini qorumaqdadır. Daha sonra “Naxçıvan Muxtar Respublikasında dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərməsinin təşkili haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 15 iyul, 2011-ci il tarixli Fərmanı ilə bağlı tədbir iştirakçılarına məlumat verən MSK sədri vurğulayıb ki, bütün bu inkişaf informasiya- kommunikasiya texnologiyaları sahəsində də özünü göstərir. İKT sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlər muxtar respublikada dövlət orqanları tərəfindən əhaliyə göstərilən elektron xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə şərait yaratmışdır.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Rabitə və Yeni Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış www.nmsk.gov.az domen adı ilə fəaliyyət göstərəcək yeni internet saytı öz funksionallığı, sürətli keçidlər, sosial şəbəkələrə inteqrasiyası, daha rahat istifadə imkanları ilə seçilir. Bundan başqa, müvafiq bölmələrdə zəruri informasiyalar verilməklə, daha təfərrüatlı informasiya alınması üçün keçidlər yerləşdirilib. Eyni zamanda müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq sosial şəbəkələrə də keçidlər verilib.
“Faydalı linklər” bölməsində "Seçkilər" İnformasiya Mərkəzinin internet səhifəsinə keçid verilmişdir. Bu səhifədə seçki məntəqələri, onların ünvanları, seçki dairələri və seçki məntəqələri üzrə seçicilərin siyahısı ilə bağlı bütün məlumatlar verilibdir. Seçicilərin işini asanlaşdırmaq üçün hətta seçki məntəqələrinə gedən nəqliyyat vasitələri və marşrutlar da göstərilib. Bu sayt vasitəsi ilə seçkilər zamanı muxtar respublikanın seçiciləri seçki məntəqələrinə getmədən də öz adlarını, seçki məntəqələrini və ünvanlarını asanlıqla tapa bilərlər.
Sonra tədbir iştirakçılarını saytla tanış edən Mərkəzi Seçki Komissiyasının şöbə müdiri Əli Qədimov seçkilərin hazırlanıb keçirilməsi və həmçinin Mərkəzi Seçki Komissiyasının cari fəaliyyətinin işıqlandırılması üçün zəruri bölmələrlə təmin olunan MSK-nın yeni internet səhifəsi haqqında ətraflı danışaraq bildirib ki, MSK saytının ana səhifəsində Mərkəzi Seçki Komissiyasının fəaliyyəti ilə əlaqədar əsas xəbərlər, həmçinin sayt istifadəçilərinin səmərəli istifadəsi üçün nəzərdə tutulan qısa keçidlər, o cümlədən ölkənin və muxtar respublikamızın təbliği üçün nəzərdə tutulmuş faydalı linklər yer almışdır.
Müasir dövrdə insanların əsas informasiyaları sosial şəbəkələrdən əldə etdiklərini nəzərə alaraq Mərkəzi Seçki Komissiyasının instaqram və facebook səhifələri də istifadəyə verilmiş, həmin səhifələrdə MSK-nın fəaliyyəti ilə əlaqədar ən son xəbərlər operativ şəkildə yerləşdirilir. Mərkəzi Seçki Komissiyasının internet saytının yuxarı sağ küncündə qeyd olunan sosial şəbəkələrə keçidlər verilmişdir. Ana menyu “MSK”, “Mətbuat xidməti”, “Seçkilər”, “Hüquqi aktlar” və “Əlaqə” bölmələrindən ibarətdir. “MSK” bölməsində Mərkəzi Seçki Komissiyasının fəaliyyəti və səlahiyyətləri, MSK Aparatının strukturu və struktur bölmələrin vəzifələri göstərilmiş, həmçinin MSK-nın tarixi haqqında ətraflı məlumat verilmişdir. Həmin bölmədə MSK-nın hal-hazırda fəaliyyətdə olan üzvləri və onların seçilməsi haqqında qərarlar da yer almışdır. “Mətbuat xidməti” bölməsində mütəmadi olaraq yenilənən xəbərlər, foto və videoqalereya, həmçinin hesabatlar daxil edilmişdir. Seçkilər bölməsində 2005-2020-ci illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisinə keçirilmiş növbəti, növbədənkənar və əlavə seçkilərlə əlaqədar ətraflı məlumatlar yer almışdır. “Hüquqi aktlar” bölməsində isə Azərbaycan Respublikasının və Naxçıvan Muxtar Respublikasının müvafiq qanunvericiliyi, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının normativ xarakterli aktları yerləşdirilmişdir. Belə ki, həmin bölmədə Azərbaycan Respublikasının və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Konstitusiyaları, Azərbaycan Respublikasının Seçki Məcəlləsi, “Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinə seçkilər haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikasının Qanunu, o cümlədən Mərkəzi Seçki Komissiyasının qəbul etdiyi əsasnamələr, reqlametlər, təlimatlar, izahlar, qaydalar və s. yer almışdır. “Əlaqə” bölməsi elektron müraciətlər və əlaqə vasitələrindən ibarətdir. Bu bölmə vətəndaşların Mərkəzi Seçki Komissiyasına operativ müraciətlərini təmin etmək məqsədilə hazırlanmışdır. Belə ki, MSK saytının elektron müraciətlər bölməsindən Mərkəzi Seçki Komissiyasına birbaşa müraciət yazmaq və ya əlaqə vasitələrindən istifadə etməklə Mərkəzi Seçki Komissiyası ilə birbaşa əlaqə saxlamaq mümkündür.
Bundan əlavə, Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının internet səhifəsi domenə bağlı e-poçt adresləri ilə təmin olunub. Saytın optimizasiyası (SEO-Search Engine Optimization), axtarış sistemlərinə uyğunlaşdırılması, SSL (təhlükəsizlik) sertifikatı ilə təmin olunması, Google axtarış sistemində qeydiyyatdan keçirilməsi və axtarış sistemlərində ön sıralarda tapılması üçün mütəxəssislər tərəfindən zəruri texniki tədbirlər həyata keçirilib, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikası Rabitə və Yeni Texnologiyalar Nazirliyinin mütəxəssisləri tərəfindən Komissiyanın aidiyyəti əməkdaşına idarəetmə panelinin istifadəsi ilə əlaqədar olaraq müvafiq təlim keçirilib. Dizayn, quruluş və məzmun baxımından zəruri tələblərə cavab verən yeni internet saytı Komissiyanın fəaliyyətinin ayrı-ayrı istiqamətlərinin, bu sahədə olan yeniliklərin, həyata keçirilən tədbirlərin daha dolğun və operativ şəkildə ictimaiyyətə çatdırılmasını təmin edəcəkdir. Sayt iki dildə azərbaycan və ingilis dillərində fəaliyyət göstərir.
Təqdimat mərasimində MSK-nın işçiləri, mətbuat nümayəndələri, muxtar respublikada fəaliyyət göstərən Dairə Seçki Komissiyalarının sədr və katibləri də iştirak ediblər.

....The presentation ceremony of the new website of Central Election Commission (CEC) of Nakhchivan Autonomous Republic was held on March 3 in the CEC assembly hall. Speaking about the varied dynamic development in Nakhchivan Autonomous Republic,  the CEC chairman of Ajdar Aliyev said that the renovation of infrastructure, implementation of systematic measures to create modern enterprises and new jobs have made a significant contribution to the implementation of the concept of long-term and comprehensive development. As a result of purposeful reforms aimed at the formation of a diversified economy and the implementation of important state programs, the autonomous republic maintains its leadership in our country in terms of socio-economic development.
....Informing the participants of the event on the Decree of the Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic "On the organization of e-services of government agencies in Nakhchivan Autonomous Republic", dated July 15, 2011 the CEC chairman stressed that all these developments are reflected in information and communication technologies. Achievements in the field of IKT have created conditions for improving the quality of e-services provided to the population by government agencies in the autonomous republic.
....The new website, which will operate under the domain name www.nmsk.gov.az, developed by the Ministry of Communications and New Technologies of Nakhchivan Autonomous Republic, is distinguished by its functionality, fast links, integration into social networks, and more convenient use. In addition, links are provided for more detailed information, providing the necessary information in the relevant sections. At the same time, in accordance with the requirements of modern times, links have been made to social networks.
....In the "Useful links" section, there is a link to the website of the "Elections" Information Center. This page contains all information on polling stations, their addresses, constituencies and voter lists. To facilitate the work of voters, even vehicles and routes to the polling stations are shown. Through this site, voters of the autonomous republic can easily find their names, polling stations and addresses without going to the polling stations during the elections.
....After introducing the participants to the website, Ali Gadimov, head of Central Election Commission, spoke in detail about the new website of CEC, which is provided with the necessary sections for the preparation of the elections and the current CEC activities. He also emphasized that the home page of the CEC website contains key news related to the CEC activities, as well as short links for the effective use of the site users, as well as useful links for the promotion of the country and our autonomous republic.
....Taking into account that people receive basic information from social networks in modern times, the CEC Instagram and Facebook pages have also been launched, on which the latest news related to the activities of the CEC is operatively posted. The links to the mentioned social networks are given in the upper right corner of the CEC’s website.
....The main menu consists of "CEC", "Press Service", "Elections", "Legal Acts" and "Contact". The “CEC” section shows the activities and powers of the Central Election Commission, the structure of the CEC Office and the responsibilities of the structural units, as well as detailed information on the CEC history. This section also contains the current members of the CEC and decisions on their election. The "Press Service" section includes regularly updated news, photo and video galleries, as well as reports. The election section contains detailed information on the next, extraordinary and additional elections to the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic in 2005-2020. The “Legal Acts” section contains the relevant legislation of the Republic of Azerbaijan and Nakhchivan Autonomous Republic, as well as normative acts of Central Election Commission of Nakhchivan Autonomous Republic.
....So, the Constitutions of the Republic of Azerbaijan and Nakhchivan Autonomous Republic, the Election Code of the Republic of Azerbaijan, the Law of Nakhchivan Autonomous Republic “On Elections to the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic”, as well as regulations, regulations, instructions, explanations, rules have also been placed in this section.  The "Contact" section consists of electronic applications and means of communication. This section was developed in order to ensure operative appeals of citizens to the CEC. Thus, it is possible to write an appeal directly to Central Election Commission from the electronic appeals section of the CEC website or to contact the Central Election Commission directly using the means of communication.
....In addition, the website of Central Election Commission of Nakhchivan Autonomous Republic is provided with domain-related email addresses. Necessary technical measures were taken by specialists to optimize the site (SEO-Search Engine Optimization), adapt it to search engines, provide SSL (security) certificate, register in Google search engine and find it in the forefront of search engines, as well as specialists of the Ministry of Communications and New Technologies of Nakhchivan Autonomous Republic conducted relevant training for the relevant employee of the Commission on the use of the control panel. The new website, which meets the necessary requirements in terms of design, structure and content, will ensure a more complete and prompt dissemination of various aspects of the Commission's activities, innovations in this area, and the measures taken. The site is available in two languages: Azerbaijani and English.
....The presentation was attended by CEC staff, media representatives, chairmen and secretaries of Constituency Election Commissions in the autonomous republic.