....Sentyabrın 28-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən Müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, görkəmli dövlət xadimi, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib. Əvvəlcə Ulu Öndərin əziz xatirəsi, eləcə də Azərbaycanın müstəqilliyi və azadlığı uğrunda canından keçmiş şəhidlərin ruhu bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
....Tədbiri giriş sözü ilə Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Əjdər Əliyev açaraq Azərbaycan xalqının dövlətçilik ənənələrinin formalaşdırılmasında, Azərbaycançılıq məfkurəsinin mühüm elementlərinin inkişaf etdirilməsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Bildirilib ki, müasir Azərbaycan tarixinin bir çox parlaq səhifələri, heç şübhəsiz ki, Heydər Əliyevin adı ilə, onun irimiqyaslı və çoxşaxəli dövlətçilik fəaliyyəti ilə bağlıdır.
....Əjdər Əliyev dövlətimizin memarı və qurucusu, xalqımızın müdrik rəhbəri Heydər Əliyevin müasir Azərbaycan tarixindəki rolu, demokratik, hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində həyata keçirdiyi uğurlu islahatlar barədə ətraflı məlumat verib. Vurğulanıb ki, Ulu Öndərin gərgin və məqsədyönlü fəaliyyəti nəticəsində bu gün Azərbaycan inkişaf etmiş ölkələr sırasında xüsusi yeri olan bir dövlətə çevrilib, həyata keçirilən mütərəqqi və beynəlxalq standartlara uyğun islahatlar nəticəsində qanunun aliliyinə əsaslanan sivil vətəndaş cəmiyyəti formalaşdırılıb.
....Daha sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının baş məsləhətçiləri Elnur Əliyev və Ramil Sadiqovu “Ölkəmizdə seçki praktikasının təkmilləşdirilməsində Heydər Əliyev ideyalarının rolu” və “ Ölkəmizdə müasir seçki mədəniyyətinin formalaşmasında Heydər Əliyev irsi” mövzularında çıxışları dinlənilib.

On September 28, the Central Election Commission of the Nakhchivan Autonomous Republic held an event on the occasion of the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the architect and founder of Independent Azerbaijan, an outstanding statesman, and the National Leader of our people. First, the dear memory of the Great Leader, as well as the souls of the martyrs who died for the independence and freedom of Azerbaijan, were commemorated with a minute's silence.
The chairman of the Central Election Commission of the Nakhchivan Autonomous Republic Ajdar Aliyev opened the event and spoke about the invaluable services of National Leader Heydar Aliyev in shaping the statehood traditions of the Azerbaijani people and developing the important elements of the ideology of Azerbaijanism. It was stated that many bright pages of the modern history of Azerbaijan are undoubtedly connected with the name of Heydar Aliyev and his large-scale and multifaceted statehood activities.
Ajdar Aliyev gave detailed information about the role of Heydar Aliyev, the architect and founder of our state, the wise leader of our people, in the modern history of Azerbaijan, and the successful reforms implemented in the direction of democratic and legal state building. It was emphasized that as a result of intense and purposeful activities of the Great Leader, today Azerbaijan has become a state with a special place among developed countries, and as a result of progressive and international standards reforms, a civil society based on the rule of law has been formed.
Then the speeches of Elnur Aliyev and Ramil Sadigovu, chief advisers of the Central Election Commission, were heard on the topics "The role of Heydar Aliyev's ideas in the improvement of election practice in our country" and "Heydar Aliyev's legacy in the formation of modern election culture in our country".