....Dekabrın 29-da Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının və Naxçıvan Muxtar Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “31 dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü” münasibətilə könüllü qanvermə aksiyası keçirilib. Aksiyanın keçirilməsində məqsəd irsi qan xəstəliklərindən, xüsusilə talassemiyadan əziyyət çəkən insanlara kömək və koronavirus pandemiyası zamanı ehtiyat qan bankının zənginləşdirilməsindən ibarətdir. Aksiyada Mərkəzi Seçki Komissiyasının və Naxçıvan Muxtar Respublikasında fəaliyyət göstərən dairə seçki komissiyalarının əməkdaşları iştirak ediblər. Naxçıvan Muxtar Respublika Xəstəxanasında baş tutan bu aksiyada əvvəlcə donorlardan koronavirus, arterial təzyiq, hepatit, QİÇS və digər yoluxucu xəstəliklərin müəyyən edilməsi üçün qan analizləri götürülərək testdən keçirilib.
....Naxçıvan Muxtar Respublika Xəstəxanası publik hüquqi şəxsin baş həkiminin müavini İsmayılov Türkan bildirib ki, müxtəlif travma və yaralanmalar, mürəkkəb cərrahi əməliyyatlar və doğuşlar zamanı qanitirmələrdə, xroniki qanazlığında, qanın irsi və qazanılmış xəstəliklərində, onkoloji xəstəliklərdə, daxili orqanların-ürək, böyrək, mədə-bağırsaq, qaraciyər və digər müxtəlif xəstəliklərində qandan və ya qandan hazırlanmış preparatlardan geniş istifadə olunur.
....Qanvermə aksiyasında iştirak edən könüllü donor – Mərkəzi Seçki Komissiyasının şöbə müdiri Əli Qədimov bildirib ki, həyatda hansısa xəstəlik və ya bədbəxt hadisə nəticəsində qana ehtiyac yarana bilər. Bu halda kiminsə həyatını xilas etməyə kömək göstərmək ən vacib və gərəkli əməllərdən biridir.
....Aksiyada 20 nəfər iştirak edib, 10 litr qan toplanaraq Naxçıvan Muxtar Respublika Xəstəxanasının Qan bankına təhvil verilib. Mövcud vəziyyətlə əlaqədar aksiya sosial izolyasiya qaydalarına uyğun və zəruri təhlükəsizlik tədbirlərinə riayət olunmaqla keçirilib.

....On December 29, the Central Election Commission (CEC) of Nakhchivan Autonomous Republic and the Ministry of Health of Nakhchivan Autonomous Republic jointly organized a voluntary blood donation campaign on the occasion of “December 31 - Solidarity Day of World Azerbaijanis”. The purpose of the campaign is to help people suffering from inherited blood diseases, especially thalassemia, and to enrich the reserve blood bank during a coronavirus pandemic. Employees of CEC and Constituency Election Commissions operating in Nakhchivan Autonomous Republic took part in the action.
....In this action, which took place at the Nakhchivan Autonomous Republic Hospital, blood tests were first taken from donors to detect coronavirus, blood pressure, hepatitis, AIDS and other infectious diseases.
....Ismayilov Turkan, deputy chief physician of Nakhchivan Autonomous Republic Hospital, said that blood or blood products are widely used in blood loss during various traumas and injuries, complicated surgeries and births, chronic anemia, inherited and acquired diseases of the blood, oncological diseases, various diseases of the internal organs - heart, kidneys, gastrointestinal tract, liver and others.
....Ali Gadimov, the CEC head of department, a voluntary donor who took part in the blood donation campaign, said that blood may be needed as a result of an illness or accident in life. In this case, helping to save someone's life is one of the most important and necessary actions.
....20 people took part in the action, 10 liters of blood were collected and handed over to the Blood Bank of the Nakhchivan Autonomous Republic Hospital. Due to the current situation, the action was held in accordance with the rules of social isolation and the necessary security measures.