Çingiz Həsənlinin sədrliyi ilə 2025-ci il dekabrın 11-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib.
Əvvəlcə Komissiyanın 23 oktyabr 2025-ci il tarixli iclasının protokolu təsdiq olunub.
Daha sonra Yeddinci çağırış Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatı Abbasov Əli Feyzulla oğlunun mandatından məhrum edilməsi məsələsinə baxılmışdır.
Bildirilmişdir ki, Ali Məclisin İntizam komissiyası tərəfindən aparılmış araşdırma və toplanmış materiallar əsasında müəyyən edilmişdir ki, deputat Abbasov Əli Feyzulla oğlu “Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi deputatının etik davranış qaydaları haqqında” Naxçıvan Muxtar Respublikası Qanunun tələblərini kobud şəkildə pozmuşdur. Bu səbəbdən Ali Məclis qeyd olunan məsələni qanunvericiliyə uyğun olaraq Mərkəzi Seçki Komissiyasına təqdim etmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən rəy və ona əlavə olunmuş sənədlər araşdırılmış və deputatın mandatdan məhrum edilməsi üçün hüquqi əsasların olduğu müəyyən edilərək Abbasov Əli Feyzulla oğlunun mandatından məhrum edilməsi barədə qərar qəbul etmişdir.

....On December 11, 2025, a session of the Central Election Commission of the Nakhchivan Autonomous Republic was held under the chairmanship of Mr. Chingiz Hasanli.
....Initially, the minutes of the Commission's meeting dated October 23, 2025, were approved. Subsequently, the matter regarding the deprivation of the mandate of Mr. Ali Feyzulla oglu Abbasov, a deputy of the seventh convocation of the Ali Majlis (Supreme Assembly) of the Nakhchivan Autonomous Republic, was reviewed.
....It was reported that based on the investigation conducted and materials gathered by the Disciplinary Commission of the Ali Majlis, it was determined that Deputy Ali Feyzulla oglu Abbasov had committed a gross violation of the requirements of the Law of the Nakhchivan Autonomous Republic "On the Rules of Ethical Conduct for Deputies of the Ali Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic." Consequently, the Ali Majlis referred the matter to the Central Election Commission in accordance with the legislation.
....Upon reviewing the formal opinion and the attached supporting documents, the Central Election Commission established that there were sufficient legal grounds for the removal of the deputy's mandate and subsequently adopted a resolution to deprive Mr. Ali Feyzulla oglu Abbasov of his mandate.